Budowanie pozytywnego wizerunku marki

Konkurencyjność zmusza nas do zadbania o wizerunek naszej firmy. Najlepiej definiuje go marketing treści, które można znaleźć w internecie. Na firmowej stronie napisz o swoim doświadczeniu, realizacjach i partnerach biznesowych. Zacznij pisać bloga, który przybliży Twoją działalność. Udziel wywiadu, który jako filmik możesz umieścić na swojej stronie. Posługuj się nowoczesnymi technologiami, korzystaj ze social media. Ten ostatni punkt pomoże Ci monitorować, jak zmieniają się gusta potencjalnych klientów.

Zanim przejdziemy do sedna, zastanówmy się nad sensem kreowania wizerunku firmy i odpowiedzmy sobie na pytaniem, czym jest ten wizerunek? Najogólniej rzecz ujmując to zespół czynników determinujących sposób myślenia o firmie. Kluczowym aspektem kreacji wizerunku jest zatem istnienie firmy w świadomości klientów, pracowników oraz partnerów biznesowych. Czy to truizm? Być może. Warto jednak pamiętać, że w obliczu ogromnej konkurencji i  nasycenia rynku, wyróżnienie się z tłumu wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Stworzenie krzykliwego logo, agresywna reklama internetowa czy też zalewanie klientów spamem, wcale nie musi skutkować tym, że zostaniemy zapamiętani – a nawet jeżeli, na pewno nie będą to skojarzenia pozytywne.

Od czego zacząć?

Wykreowanie pozytywnego wizerunku marki wymaga czasu i konsekwencji. Punktem wyjścia jest strategia, która winna określać cele i sposoby ich wypracowania. Jej nieodłącznym elementem jest tożsamość marki stanowiąca podstawę przyszłego wizerunku. Aby lepiej zobrazować tę zależność, posłużmy się przykładem. Widząc reklamę produktów Apple, o czym myślimy najpierw? Zapewne większość z nas wymieni takie atrybuty jak: niezawodność, nowoczesność, kreatywność i elegancja. I właśnie o to chodzi! Głównym celem Steve’a Jobsa było stworzenie produktu, który połączy w sobie kreatywne wykonanie z klasyczną elegancją i inteligentnymi rozwiązaniami technicznymi. Widząc produkt, logo, nazwę, hasło, dopasowujemy kolejne elementy układanki, które tworzą spójną całość. Na tym właśnie polega budowanie wizerunku firmy – oferowany przez nas produkt musi być wzbudzać zaufanie i prezentować się w taki sposób, w jaki my chcemy być odbierani. 

Działania komunikacyjne

Jeżeli potrafimy określić swój cel i wiemy, dokąd zmierzamy, konieczne jest zaplanowanie spójnych działań komunikacyjnych, na które składają się: działania wzmacniające materialne elementy wizerunku, działania relacyjne i działania sprzedażowe. Do materialnych elementów wizerunku zaliczamy m.in. logo oraz stronę internetową. Witryna jest naszą najlepszą wizytówką, narzędziem komunikacji z klientem i sposobem prezentacji produktów i usług. Zaniedbując ją, albo całkowicie rezygnując z jej prowadzenia, właściwie kopiemy sobie grób. W dzisiejszych czasach większość decyzji zakupowych zostaje podjęta w domu, przed ekranem komputera. Strona musi zatem zachęcać do przeglądania asortymentu i być przyjazna dla klienta – dotyczy to zarówno intuicyjnej obsługi serwisu, jak i prostej formuły realizowania transakcji bezgotówkowych.

Media społecznościowe

Portale społecznościowe dają wręcz nieograniczone możliwości reklamy i pozwalają skutecznie wykreować wizerunek firmy. Zakładając konta na wielu serwisach możemy czerpać różnorakie korzyści i dopełniać podstawowy profil, np. na Facebooku czy branżowym GoldenLine. Skutecznym wsparciem dla obydwu serwisów jest YouTube – zamieszczając filmy instruktażowe i szkoleniowe możemy w krótkim czasie pozyskać spore grono odbiorców, którzy zaciekawieni naszą ofertą przeniosą się na inne kanały komunikacyjne, np. bloga czy Instagram. Każdy serwis pozwala wypromować inną sferę działalności przy zachowaniu wspólnego mianownika – wykreowaniu wizerunku nowoczesnej, otwartej, świadomej i nastawionej na dialog z klientem, firmy.

Nowe media pozwalają także zrealizować kolejny krok przypisany do działań komunikacyjnych, czyli działania relacyjne. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na podtrzymanie kontaktów z odbiorcą niż Facebook czy YouTube, które umożliwiają dodawanie komentarzy w czasie rzeczywistym  i prowadzenie rozmowy z przedstawicielami firmy.